• XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • 17  listopada był Światowym Dniem Tabliczki Mnożenia. Nasza szkoła kolejny raz dołączyła do tej akcji. Uczniowie i pracownicy szkoły pod czujnym okiem  Komisji Egzaminacyjnej sprawdzili swoją znajomość tabliczki mnożenia i dzielenia. Każdy, kto bezbłędnie udzielił odpowiedzi na wszystkie pytania uzyskał tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. Gratulujemy!

          • InstaLing w naszej szkole!

          • W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły biorą udział w XXI Edycji Programu InstaLing dla Szkół! Uczniowie klas V, VI i VII będą w ten sposób rozszerzać zakres słownictwa z języka angielskiego.
            InstaLing jest aplikacją do nauki słówek języków obcych. Nauczyciel przydziela słówka z omawianego w szkole materiału, a uczniowie razem z InstaLing powtarzają je w domu. Nauczyciel dostaje szczegółowe raporty o systematyczności pracy i postępach w nauce, a InstaLing dba, aby powtórki słówek były dostosowane indywidualnie do potrzeb ucznia. Zadaniem ucznia, który przystąpi do programu, jest systematyczne logowanie się do aplikacji za pomocą loginu i hasła przekazanego przez nauczyciela i wykonanie powtórki około 20 słówek, co średnio zajmuje od 2 do 8 minut.

            Uczestnictwo w Programie InstaLing dla Szkół daje bezpłatny dostęp do systemu dla nauczyciela, uczniów i rodziców.
            Życzymy wytrwałości.


            Dowiedz się więcej na stronie: https://instaling.pl

          • Prowadzisz nas - wieczornica

          • W krótkim czasie zbiegają się ze sobą dwie ważne dla nas rocznice – wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową oraz dzień, w którym świętujemy odzyskanie niepodległości. Nieprzypadkowo hasłem tegorocznej wieczornicy były słowa „Prowadzisz nas”. Patron naszej szkoły bowiem wielokrotnie podkreślał, jak ważne jest bycie patriotą.

            Z pewnością każdy z nas zachował w pamięci widok Jana Pawła II przybywającego do Polski. To on za każdym razem całował ziemię jako wyraz szacunku i miłości do ojczyzny. Możemy w duchu zadać sobie pytanie, czy my sami potrafilibyśmy się zdobyć na podobny gest. Czy patriotyzm, jak uczył papież, jest dla nas rzeczywiście „miłowaniem”?

            Wyrazem naszej pamięci o wielkim patriocie, Janie Pawle II oraz radości z wolnej Ojczyzny stał się udział w tym szkolnym wydarzeniu. Najpierw obejrzeliśmy spektakl nt. wartości przekazywanych przez naszego patrona - przygotowany przez uczniów klas VI i VII pod opieką pań Anny Róży Płatek i Marzeny Barszcz, a następnie wspólnie odśpiewaliśmy pieśni patriotyczne. Wójt, uczestniczący w wieczornicy, podkreślił wagę wydarzeń takich jak to zorganizowane przez społeczność naszej szkoły.

            Wygląda na to, że wieczornica upamiętniająca patrona Jana Pawła II staje się już szkolną tradycją. Zapraszamy więc za rok!

          • Świętujemy po raz 105.

          • W przeddzień rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości cała społeczność szkolna zebrała się, by w jedności ze szkołami w całej Polsce o godz. 11:11 odśpiewać Mazurek Dąbrowskiego. W tej podniosłej atmosferze wysłuchaliśmy wystąpienia uczniów z klas 4., 5. i 6., którzy w skrócie zaprezentowali historię zmagań Polaków, by cieszyć się wolną Ojczyzną.

          • Dzień Postaci z Bajek

          • Dnia 6.11.2023 nasza szkoła świętowała Dzień Postaci z Bajki. Uczniowie przebrani w przeróżne stroje prezentowali się na szkolnym wybiegu. Pomysły dzieci były naprawdę wyjątkowe. W tym dniu mieliśmy klasy Minionków, Smerfów, przedstawicieli Zwierzogrodu czy też bohaterów Alvina i Wiewiórek. Młodsze dzieci z kolei przebrały się za postaci z ich ulubionych bajek. W tym dniu mieliśmy mnóstwo księżniczek, bohaterów Marvela oraz wiele, wiele innych. Na koniec młodsze klasy ,,zdawały" test ze znajomości bajek( wyszedł im on całkiem nieźle). 

            Jak dobrze było w tym dniu przypomnieć sobie o latach dzieciństwa i naszych ulubionych bohaterach z bajek. 

          • Szkoła pamięta 2023

          • Już po raz piąty nasza szkoła bierze udział w  akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta” 

            Uczniowie z klasy czwartej i siódmej w ramach akcji Szkoła pamięta odwiedzili miejsce pamięci poświęcone Żołnierzowi Niezłomnemu Romanowi Piotrowskiemu. Uczniowie razem z nauczycielami Małgorzatą Duszkiewicz i Tomaszem Kasprzakiem złożyli kwiaty i zapalili znicze. Oddali hołd i szacunek osobie, która była jedną z wielu osób walczącą o niepodległą Polskę.

          • Śladami naszej historii

          •  

            Uczniowie naszej szkoły z klas IV - VI wybrali się odwiedzić zabytki naszego województwa. Pierwszym punktem naszej wędrówki był Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w  Trzcinicy koło Jasła. Nasi młodzi wędrowcy zwiedzali wspaniałą ekspozycję przedstawiającą historię wędrówek człowieka przez wieki na naszych terenach. Uczniowie oczami wyobraźni mogli przenieść się w czasy epoki brązu i wczesnego średniowiecza. Następnie odwiedziliśmy sektor hodowlany ze zwierzętami ras hodowanych w Trzcinicy przed wiekami. Później przeszliśmy przez rekonstrukcje budowli domów mieszkalnych i murów obronnych  grodu. Zwiedzanie zakończyliśmy wyjściem na platformę widokową i projekcją filmu edukacyjnego. Pożegnaliśmy z żalem malownicze okolice skansenu i udaliśmy się w kierunku Pilzna. Tutaj zawitaliśmy do świata lalek - Muzeum lalek. Nasi turyści poprowadzeni przez panie przewodniczki poznali historię lalek, ich powstania ,strojów i pięknych fryzur. Uczniowie zwiedzali pokoje, w których znajdowały się postacie lalek pochodzących z różnych stron świata. Pracownie wytwarzają w głównej mierze lalki na potrzeby muzealne i edukacyjne. Na zakończenie zwiedzania uczniowie brali udział w warsztatach wykonując swoje własne laleczki. W drodze powrotnej odwiedziliśmy restaurację McDonald s w Dębicy. Wszyscy wrócili zadowoleni, pełni wrażeń . Organizatorem wycieczko była pani Duszkiewicz Małgorzata.

          • Dzień Komisji Edukacji Narodowej

          • W dniu 13 października 2023 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji 250 rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej. W obchodach wzięli udział uczniowie szkoły ubrani na galowo, aby w ten sposób zaakcentować wyjątkowość święta, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz emerytowani nauczyciele.  Uczniowie pod kierunkiem pani Agaty Burda-Rusin przygotowali akademię na której przedstawiono krótki rys historyczny tego wydarzenia sprzed 250 lat.  Przedstawiona była również w formie prezentacji historia naszej szkoły oraz najważniejsze wydarzenia. Przedstawiciele samorządu szkolnego w życzeniach skierowanych do nauczycieli i pracowników szkoły wyrazili wdzięczność za trud, wysiłek, oddanie, życzliwość i pomoc Po akademii miało miejsce spotkanie z emerytowanymi nauczycielami naszej szkoły. Były wspomnienia oglądanie  kronik szkolnych.

          • Innowacyjna Historia - nowe technologie w służbie komunikacji

          • W dniu 12.10.2023 roku uczniowie klasy VII wraz z nauczycielami naszej szkoły brali udział w ministerialnym projekcie "Innowacyjna Historia - nowe technologie w służbie komunikacji". Wydarzenie miał miejsce w ZS w Maliniu. Projekt obejmował projekcje dwóch filmów : „Kartka z Powstania” (Powstanie Warszawskie) oraz „Wiktoria 1920” (wojna polsko-bolszewicka).  Seanse  odbywały się w technologii wirtualnej rzeczywistości poprzez specjalne gogle.

          • Pasowanie na ucznia

          • 6 października w naszej szkole odbyła się uroczystość pasowania na ucznia. 12 uczniów klasy I wstąpiło do społeczności szkolnej i stało się pełnoprawnymi uczniami. Uczniowie złożyli ślubowanie przy poczcie sztandarowym, że będą pilnie się uczyć i dbać o dobre imię klasy i szkoły.

          • Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej

          • 5 października uczniowie klasy VI i VII uczestniczyli w Podkarpackim Kongresie Pamięci Narodowej w Jasionce. Kongres odbywał się pod hasłem  „Historia mówi przez pokolenia”.  Podczas Kongresu nasi uczniowie aktywnie poznawali historię Polski XX w. poprzez gry, quizy, układanie puzzli, rozwiązywanie szyfrów, uczestnicząc w warsztatach.  Podczas warsztatów „Drużyna Inki” poznali historię niezłomnej sanitariuszki Armii Krajowej Danuty Siedzikówny „Inki”. W drugiej części odbyło się szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej. Na koniec szkolenia uczniowie otrzymali  podręczne apteczki.  W strefie Archiwum IPN poznali specyfikę pracy Instytutu Pamięci Narodowej, a w szczególności jego rzeszowskiego oddziału. Dowiedzieli się czym zajmują się archiwiści, edukatorzy, pracownicy pionu upamiętnień i poszukiwań. W Strefie Nowych Technologii uczniowie próbowali złamać bolszewickie szyfry w „Grze Szyfrów”

            Była to bardzo ciekawa lekcja historii. 

          • Dzień Chłopaka w naszej szkole

          • Dnia 29.09.23 obchodziliśmy święto naszych chłopaków. Samorząd Uczniowski przygotował małe niespodzianki dla najmłodszych oraz starszych uczniów. Każdy z chłopców w tym dniu poczuł się ,,wyjątkowo". Nie brakowało słodkości, bonów zwalniających z odpowiedzi oraz tradycyjnego zdjęcia. Uczniowie otrzymali również upominkowe krawaty, aby na długo zapamiętali ten dzień. 

          • XI Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe

          •  

            ​​​Nasza szkoła, za sprawą grupy ortograficznych śmiałków, dołączyła do XI edycji Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego. Uczniowie przystąpili do konkursu w dwu kategoriach:

            Grupa młodsza (kl. IV—VI): Antoni Trela, Filip Trela, Igor Wójciak (kl. IV); Hubert Babiuch, Patryk Książek, Kacper Łącz, Zuzanna Paterak, Wiktoria Piechota (kl. V); Konrad Kowalik (kl. VI). 

            Grupa starsza (kl. VII): Oliwia Kalus, Malwina Klich, Dawid Mazepa, Ola Nikiel, Maja Turkosz.

            ​​

            Ideą Dyktanda Niepodległościowego jest pobudzanie w jego uczestnikach patriotycznego ducha m.in. poprzez wspólne, bo obejmujące szkoły w całej Polsce, uczenie się narodowej historii, z jednoczesną dbałością o ojczysty język.

            Gratuluję ortograficznym zuchom odwagi do udziału w dyktandzie i zachęcam do dołączenia do kolejnej edycji za rok! 

            Anna Róża Płatek,

            szkolny koordynator konkursu

          • Wycieczka rowerowa

          • Dnia 21 września uczniowie klas IV-VII korzystając z pięknej, wrześniowej pogody wybrali się na przejażdżkę rowerową. Trasa obejmowała pobliską okolicę. Na zakończenie uczniowie spędzili czas przy ognisku. Nie zabrakło dobrej zabawy, pysznych kiełbasek oraz co najważniejszej pięknego słońca.

          • Narodowe Czytanie 2023

          • 13 września dołączyliśmy do 12. edycji Narodowego Czytania. W ramach niego uczniowie wraz z polonistką, panią Anną Różą Kuncewicz, odczytali fragment powieści Elizy Orzeszkowej. Słuchacze zapoznali się z wycinkiem XIX-wiecznego dzieła, jakim była legenda o Janie i Cecylii.

            Choć tekst jest trudny w odbiorze dla współczesnego czytelnika, młode pokolenie uczniów świetnie poradziło sobie z zadaniami sprawdzającymi znajomość szczegółów dot. legendy. 

            Na pamiątkę czytelniczego święta wszyscy uczestnicy akcji otrzymali nadniemeńskie zakładki do książek. 

            Anna Róża Płatek 

          • Dzień Kropki

          • Dnia 15 września w naszej szkole odbył się Dzień Kropki. Cała szkoła począwszy od tych najmłodszych rozwiązywała różnego rodzaju zadania z kropką. Młodsi uczniowie obejrzeli krótką animację obrazującą cel świętowania tego dnia. Uczniowie mówili o swoich talentach, tworzyli drzewa talentów, rysunki z kropką oraz zagadki matematyczne, które były nie lada wyzwaniem zarówno dla młodszych jak i tych starszych uczniów. W tym dniu cała szkoła ,, była w kropki"- uczniowie z klas starszych prezentowali swoje ,,kropkowe" ubrania. 

          • INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO

          • 4 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2023/2024. Pani dyrektor Elżbieta Flis powitała rodziców, nauczycieli i uczniów naszej szkoły po wakacyjnej przerwie. Uczniowie w uroczystej akademii pożegnali słowami wierszy i piosenek wakacje i powitali nowy rok szkolny. Upamiętniliśmy również 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

            Mamy nadzieję, że nowy rok szkolny będzie obfitował w wiele sukcesów i powodzeń naszych uczniów i nauczycieli.