• Szkoła pamięta 2023

          • Już po raz piąty nasza szkoła bierze udział w  akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta” 

            Uczniowie z klasy czwartej i siódmej w ramach akcji Szkoła pamięta odwiedzili miejsce pamięci poświęcone Żołnierzowi Niezłomnemu Romanowi Piotrowskiemu. Uczniowie razem z nauczycielami Małgorzatą Duszkiewicz i Tomaszem Kasprzakiem złożyli kwiaty i zapalili znicze. Oddali hołd i szacunek osobie, która była jedną z wielu osób walczącą o niepodległą Polskę.

          • Śladami naszej historii

          •  

            Uczniowie naszej szkoły z klas IV - VI wybrali się odwiedzić zabytki naszego województwa. Pierwszym punktem naszej wędrówki był Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w  Trzcinicy koło Jasła. Nasi młodzi wędrowcy zwiedzali wspaniałą ekspozycję przedstawiającą historię wędrówek człowieka przez wieki na naszych terenach. Uczniowie oczami wyobraźni mogli przenieść się w czasy epoki brązu i wczesnego średniowiecza. Następnie odwiedziliśmy sektor hodowlany ze zwierzętami ras hodowanych w Trzcinicy przed wiekami. Później przeszliśmy przez rekonstrukcje budowli domów mieszkalnych i murów obronnych  grodu. Zwiedzanie zakończyliśmy wyjściem na platformę widokową i projekcją filmu edukacyjnego. Pożegnaliśmy z żalem malownicze okolice skansenu i udaliśmy się w kierunku Pilzna. Tutaj zawitaliśmy do świata lalek - Muzeum lalek. Nasi turyści poprowadzeni przez panie przewodniczki poznali historię lalek, ich powstania ,strojów i pięknych fryzur. Uczniowie zwiedzali pokoje, w których znajdowały się postacie lalek pochodzących z różnych stron świata. Pracownie wytwarzają w głównej mierze lalki na potrzeby muzealne i edukacyjne. Na zakończenie zwiedzania uczniowie brali udział w warsztatach wykonując swoje własne laleczki. W drodze powrotnej odwiedziliśmy restaurację McDonald s w Dębicy. Wszyscy wrócili zadowoleni, pełni wrażeń . Organizatorem wycieczko była pani Duszkiewicz Małgorzata.

          • Dzień Komisji Edukacji Narodowej

          • W dniu 13 października 2023 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji 250 rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej. W obchodach wzięli udział uczniowie szkoły ubrani na galowo, aby w ten sposób zaakcentować wyjątkowość święta, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz emerytowani nauczyciele.  Uczniowie pod kierunkiem pani Agaty Burda-Rusin przygotowali akademię na której przedstawiono krótki rys historyczny tego wydarzenia sprzed 250 lat.  Przedstawiona była również w formie prezentacji historia naszej szkoły oraz najważniejsze wydarzenia. Przedstawiciele samorządu szkolnego w życzeniach skierowanych do nauczycieli i pracowników szkoły wyrazili wdzięczność za trud, wysiłek, oddanie, życzliwość i pomoc Po akademii miało miejsce spotkanie z emerytowanymi nauczycielami naszej szkoły. Były wspomnienia oglądanie  kronik szkolnych.

          • Innowacyjna Historia - nowe technologie w służbie komunikacji

          • W dniu 12.10.2023 roku uczniowie klasy VII wraz z nauczycielami naszej szkoły brali udział w ministerialnym projekcie "Innowacyjna Historia - nowe technologie w służbie komunikacji". Wydarzenie miał miejsce w ZS w Maliniu. Projekt obejmował projekcje dwóch filmów : „Kartka z Powstania” (Powstanie Warszawskie) oraz „Wiktoria 1920” (wojna polsko-bolszewicka).  Seanse  odbywały się w technologii wirtualnej rzeczywistości poprzez specjalne gogle.

          • Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej

          • 5 października uczniowie klasy VI i VII uczestniczyli w Podkarpackim Kongresie Pamięci Narodowej w Jasionce. Kongres odbywał się pod hasłem  „Historia mówi przez pokolenia”.  Podczas Kongresu nasi uczniowie aktywnie poznawali historię Polski XX w. poprzez gry, quizy, układanie puzzli, rozwiązywanie szyfrów, uczestnicząc w warsztatach.  Podczas warsztatów „Drużyna Inki” poznali historię niezłomnej sanitariuszki Armii Krajowej Danuty Siedzikówny „Inki”. W drugiej części odbyło się szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej. Na koniec szkolenia uczniowie otrzymali  podręczne apteczki.  W strefie Archiwum IPN poznali specyfikę pracy Instytutu Pamięci Narodowej, a w szczególności jego rzeszowskiego oddziału. Dowiedzieli się czym zajmują się archiwiści, edukatorzy, pracownicy pionu upamiętnień i poszukiwań. W Strefie Nowych Technologii uczniowie próbowali złamać bolszewickie szyfry w „Grze Szyfrów”

            Była to bardzo ciekawa lekcja historii.