• Karnawał w naszej szkole

     • Tradycyjnie, tuż po feriach odbyła się zabawa karnawałowa dla uczniów naszej szkoły. W czwartek 30 stycznia w pięknie przystrojonej sali gimnastycznej przy wesołej muzyce dzieci bawiły się wspaniale. Dodatkową atrakcją był konkurs na najładniejszy strój karnawałowy. Najmłodsi nie zawiedli w swej pomysłowości, dzięki czemu na balu nie zabrakło księżniczek, rycerzy, policjantów czarodziejek. Wszystkie dzieci, które brały udział w konkursie na najpiękniejsze przebranie karnawałowe po prezentacji w kole otrzymały nagrody. Zabawę uprzyjemnił pyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców.

       

     • Zdrowo jem więcej wiem

     •  

      Klasa I naszej szkoły uczestniczy w projekcie edukacyjnym „Zdrowo jem więcej wiem”. Organizatorem Projektu jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska Patronat honorowy nad projektem objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda. Podczas realizacji projektu w jej części jesiennej dzieci wykonywały szereg zadań związanych ze zdrowym odżywianiem, zdrowym trybem życia. Uczyły się rozpoznawania owoców i warzyw różnymi zmysłami. Zapoznawały się z wybranymi witaminami i ich wpływem na organizm człowieka. Wykonywały zdrowe przekąski robiły sok z warzyw i owoców. Udział w projekcie jest ciekawą formą nauki zdrowego odżywiania i nawyku jedzenia owoców i warzyw przy każdym posiłku.

       

     • Wywiadówka

     • Wywiadówka odbędzie się 10.01.2020 r. o godz. 16.30. Podczas spotkania przedstawione zostaną wyniki klasyfikacji śródrocznej.

     • Świąteczny czas

     •  

      W naszej szkole bardzo ważne jest kultywowanie tradycji związanych z Bożym Narodzeniem.  W czwartek w dniu 19.12.2019 roku, nasi uczniowie z klas V-VIII  pod kierunkiem pani W. Mrozik   przedstawili  Jasełka przed społecznością szkolną oraz tak licznie zgromadzonymi gośćmi: emerytowanymi nauczycielami i pracownikami  naszej szkoły. Aktorzy odgrywając role jasełkowe, przybliżyli nam prawdę, że Jezus narodził się na ziemi z miłości do nas i bardzo pragnie byśmy się tą miłością nawzajem obdarzali. Momentami była to dość nowoczesna forma jasełek ale wszyscy zgromadzeni goście oraz uczniowie, oglądali je z zaciekawieniem. W kolejnym dniu odbyły się wigilie dla klas młodszych i starszych.  Było bardzo miło i świątecznie. Po wspólnej modlitwie dzieci łamały się opłatkiem i składały sobie życzenia aby następnie zasiąść przy wigilijnym barszczu. Po wigilii odbył się Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek. Każda klasa zaprezentowała się śpiewając przygotowaną kolędę. W tej rywalizacji wygrała klasa VII i klasa III. W drugiej części prezentowali się soliści. Wszyscy z zachwytem słuchali prezentowane utwory. Poziom był tak wysoki. Nagrodę w tej kategorii otrzymały: Natalia Juszyńska z klasy III oraz Wiktoria Piechota z klasy I. Reszta uczestników otrzymała wyróżnienia i pamiątkowe prezenty. Na koniec pani dyrektor Elżbieta Flis złożyła wszystkim życzenia.

      To były naprawdę magiczne dni, które wprowadziły całą społeczność szkolną w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

     • Pomagamy zwierzętom w schronisku

     • W listopadzie Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkole zbiórkę karmy dla psów i kotów. Dary zostały przekazane schronisku dla zwierząt w Mielcu. Cieszymy się, że tak wielu uczniów wzięło udział w tej akcji, że los bezdomnych i porzuconych zwierząt nie jest im  obojętny.  

                                                                 Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy! 

     • Kiermasz świąteczny

     • Tradycją w naszej szkole jest organizowanie kiermaszu świątecznego przy kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sarnowie. Tak też było w niedzielny poranek dnia 15 grudnia 2019 roku. Kolorowe stroiki, aniołki robione na szydełku, choineczki i inne ozdoby, cieszyły się wielkim powodzeniem kupujących. Wielkim zaangażowaniem w organizowaniu kiermaszu wykazali się nasi rodzice, którzy nie tylko przynosili gotowe ozdoby, ale również pomagali w robieniu stroików w szkole.   Pieniądze z kiermaszu, zostaną przeznaczone na wyjazdy dzieci na wycieczki. Dziękujemy wszystkim dzieciom, rodzicom i nauczycielom, którzy pomagali w zorganizowaniu kiermaszu.

     • Spotkania ze św. Mikołajem

     • 6 grudnia wszystkie dzieci z naszej szkoły odwiedził św. Mikołaj. Spotkanie ze św. Mikołajem było poruszające, pełne radości i miłych wzruszeń. Dzieci recytowały wiersze i śpiewały piosenki a św. Mikołaj obdarował ich prezentami. Dziękujemy sponsorom i Radzie Rodziców za zaangażowanie w to miłe wydarzenie.

      9 grudnia dzieci z klas 0 – III pojechały do Kulkolandu do Mielca  również na spotkanie ze św. Mikołajem. Zabawy z elfami – pomocnikami św. Mikołaja wprowadziły dzieci w radosny nastrój, który udzielał się wszystkim. Prezenty od św. Mikołaja sprawiły, że dzieci czuły się szczęśliwe i z wielką nadzieją czekają na przyjście Mikołaja w następnym roku.                                                                                                         

     • Niespodziewany Mikołaj

     • W imieniu Rady Rodziców uczniów Szkoły Podstawowej w Czajkowej chciałabym bardzo serdecznie podziękować wszystkim naszym Drogim Darczyńcom za okazane serce, życzliwość i hojność. Wielkie brawa 👏👏👏dla wszystkich Pomocników Świętego Mikołaja a w szczególności:

      Drukarnia ''DAVE-MAR,, z Sarnowa''

      Drewnopol,, z Czajkowej

      ''ELJOT Remonty,, Leszek Jacek

      OSP Czajkowa

      Sikora Anna

      Sołtys Robert Paterak

      Wdzięczni rodzice oraz szczęśliwe dzieci dziękują również Pani Dyrektor oraz nauczycielom za wspaniałą organizacje Dnia Świętego Mikołaja oraz pani Anecie Dudzik za pomoc w przygotowaniu paczek.

     • Konkurs recytatorski „Tuwim - przyjaciel dzieci”

     • W dniu 14 listopada dzieci z klas I – III miały możliwość zaprezentowania się w bibliotecznym konkursie recytatorskim „Tuwim - przyjaciel dzieci”. Piękna recytacja naszych uczniów wprawiła w dobry nastrój wszystkich zebranych. Poezja Tuwima zachwyca nas zawsze. Poziom jaki zaprezentowali nasi uczniowie był wysoki, ale trzeba było wybrać najlepszych. Jury przyznało nagrody i miejsca następującym uczniom: Malwina Klich –I miejsce, II miejsce – Konrad Kowalik, Natalia Juszyńska, III miejsce –Wiktoria Gudz, Martyna Pluta. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom konkursu.

     • Szkoła pamięta

     • Szanowni Państwo,

      w imieniu Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego bardzo serdecznie dziękuję za włączenie się do naszej akcji „Szkoła pamięta", która miała swój finał w piątek, 25 października br.

      Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu czy społeczności.

      DO AKCJI „SZKOŁA PAMIĘTA” PRZYŁĄCZYŁO SIĘ PRAWIE 1,3 MLN UCZNIÓW ORAZ 108 TYS. NAUCZYCIELI. OTRZYMALIŚMY W SUMIE 11 208 ZGŁOSZEŃ OD SZKÓŁ, PRZEDSZKOLI I PLACÓWEK OŚWIATOWYCH.

      W załączeniu przekazuję Państwu pamiątkowy dyplom z podziękowaniem za udział w akcji.

      Łączę wyrazy szacunku

      Anna Ostrowska

      Rzecznik Prasowy MEN

      Dyplom_-_Szkola_pamieta.pdf

       

     • Pamiętać to nasz obowiązek

     • Nasza szkoła uczciła Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uroczysta Akademia rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego tym samym przystępując do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. Dla upamiętnienia tak ważnego wydarzenia, jakim było powrót Polski na mapę Europy i Świata po 123 –letniej niewoli uczniowie razem z panią Małgorzatą Duszkiewicz przenieśli nas w czasy jakże bolesne dla naszego kraju. Mottem akademii było hasło „Pamiętać to nasz obowiązek”. Uczniowie klas VI-VIII przybliżyli historię walk o suwerenność i niepodległość swoim młodszym kolegom i koleżankom. Akademia zakończyła się koncertem pieśni patriotycznych.

     • Sukces naszego ucznia

     • Uczeń klasy V Radosław Leśniak przystąpił do Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pod honorowym patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty i Burmistrza Ropczyc pt. „Maska – niejedną kryje tajemnicę”. Radek wykazał się bardzo dodrą znajomością literatury dziecięcej, wyobraźnią i zdolnością plastyczną – zajął III miejsce.  Podsumowanie konkursu odbyło w Szkole Podstawowej im. Baśni Polskiej w Niedźwiadzie Dolnej. Gratulujemy tak wysokiego wyniku i życzymy dalszych sukcesów.

     • Wywiadówka

     • W dniu 13 listopada w godzinach 14.00 - 16.30 odbędzie się wywiadówka w formie indywidualnych rozmów z wychowawcą i nauczycielami.

     • Dorośli i Dzieciaki, pomóżcie nakarmić psiaki i kociaki !!!

     • Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w organizowanej przez naszą szkołę zbiórce karmy i rzeczy przydatnych dla psów i kotów przebywających w schronisku dla bezdomnych zwierząt.

      Do końca listopada zbieramy:
      - karmę (suchą i mokrą)
      - "przysmaki"
      - zabawki dla zwierząt
      - koce.

       

      Karmę oraz inne rzeczy prosimy przynosić do sali nr 1 lub kuchni.

      Nauczyciel koordynujący akcję : p.Lucyna Herchel-Bogdan.

       

       

     • Światełko pamięci


     • Zgodnie ze zwyczajem z okazji zbliżającego się święta Wszystkich Świętych uczniowie razem z panią Małgorzatą Duszkiewicz nauczycielką historii oddali cześć zmarłym w miejscach pamięci narodowej. Pamiętają nie tylko o swoich bliskich, ale także o żołnierzach, którzy oddali swoje życie abyśmy my mogli czuć się bezpiecznie. Żołnierze spoczywają w imiennych lub bezimiennych mogiłach na zachodzie Europy lub na " nieludzkiej ziemi' - odległych terenach Syberii. Dla nich zostało zapalone swiatełko pamięci, złożone kwiaty. Cześć ich pamięci.

     • Edukacja ekologiczna

     • Nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Dzieci zbierają elektrośmieci”. Celem akcji była zbiórka zużytego, przestarzałego sprzętu elektrycznego i elektronicznego tzw. elektrośmieci, w ramach popularyzowania właściwego postępowania z odpadami komunalnymi. Aktywnie zachęcano uczniów i rodziców do tego szczytnego celu. Przeprowadzono jednorazową akcję zbierania elektrośmieci. Społeczność lokalna stanęła na wysokości zadania i pomogła w zbiórce sprzętu. Nad przebiegiem tego przedsięwzięcia czuwała p. Krystyna Łaszyca.

      Uczniowie klas VI - VIII uczestniczyli w prelekcji pt. „Nasze śmieci” przeprowadzonej przez pracownika MPGK w Mielecu pod hasłem „Jak świadomie segregować śmieci, aby Polska była czysta”. Informowano uczniów jak oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia.  Zbieranie osobno papieru, szkła, tworzyw sztucznych wraz z metalami, a także oddzielanie odpadów biodegradowalnych pozwala uzyskać pełnowartościowe surowce do ponownego przetworzenia.

      Przy segregacji bezwzględnie trzeba pamiętać o odpadach niebezpiecznych, do których zalicza się zużyte baterie i akumulatory, a także zużyty sprzęt RTV i AGD tzw. elektroodpady.

      Celem prelekcji było wyrabiania nawyków poprawnego sortowania odpadów i ich przygotowania do dalszej obróbki oraz rozwijanie świadomości ekologicznej uczniów.

       

       

     • Pasowanie na ucznia- w krainie Kredkolandii

     • Dzień 23 października 2019 roku był szczególnym dniem dla naszych pierwszoklasistów. W tym dniu odbyło się pasowanie na ucznia Szkoły Podstawowej w Czajkowej. Starsi uczniowie zaprosili naszych pierwszaków do królestwa Kredkolandii w której rządził król Kredkos ze swoją żoną. Przygotowali oni dla dzieci szereg zadań sprawdzających ich wiedzę i zdobyte umiejętności. Za każde zadanie dzieci otrzymywały kolorowe kredki. Nasze pierwszaki wykazywały się dużą znajomością z zakresu zasad ruchu drogowego oraz wiedzy przyrodniczej. Pięknie śpiewały i tańczyły a nawet ćwiczyły. Po tym jak wykonały zadania udowodniły, że są gotowe zostać pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. Aby tradycji stało się zadość, pani dyrektor Elżbieta Flis ołówkiem, pasowała każde dziecko na ucznia oraz wręczyła pamiątkowe dyplomy i prezenty. Po uroczystości była chwila na pamiątkowe zdjęcia. Rodzice przygotowali również dla swoich pociech słodki poczęstunek, tak aby ten dzień zapadł na długo w ich pamięci.

     • Spotkanie z policjantką

     • W dniu 17 października w naszej szkole odbyło się spotkanie przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji w Mielcu z uczniami klas V – VIII. Tematem przewodnim pogadanki było bezpieczeństwo na drogach i przepisy ruchu drogowego.

      Policjantka w sposób przystępny przypomniała podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych.

      Druga część spotkania dotyczyła odpowiedzialności prawnej nieletnich za popełnione czyny karalne np. kradzieże, a także przestępstwa w Internecie takie jak: zastraszanie, wyśmiewanie, dręczenie. Uczniowie dowiedzieli się również gdzie można się zwrócić w przypadku, gdy sami doświadczą przemocy.

      Dalsza część prelekcji dotyczyła skutków zażywania dopalaczy i nieodwracalnych zmian, jakie powodują one w psychice i całym organizmie człowieka.

       

     • Konkurs wiedzy o policji i bezpieczeństwie w ruchu drogowym

     • W tym roku przypada 100 rocznica powołania Policji Państwowej. W związku  z tym 17 października w  naszej szkole  odbył się szkolny etap konkursu wiedzy o policji i bezpieczeństwie w ruchu drogowym pod nazwą „Razem bezpiecznie na drodze – sprawdź swoją wiedzę na 100 rocznicę powołania Policji Państwowej”. Największą ilość punktów uzyskał uczeń klasy V Radosław Leśniak i tym samym zapewnił sobie udział w finale powiatowym tego konkursu.

      Do konkursu przygotowywała ucznia p. Krystyna Łaszyca.