• Spotkanie z teatrem
     • Spotkanie z teatrem

     • W dniu 25 stycznia 2019 roku uczniowie klas O-IV uczestniczyli  w wyjeździe do GOK-u w Baranowie Sandomierskim na spektakl „Śnieżka” w wykonaniu aktorów z Kielc. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały i uczestniczyły w przedstawieniu. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wyjazdu, chociaż pogoda była dość niesprzyjająca.

    • Wyjazd do teatru
     • Wyjazd do teatru

     • 25 stycznia 2019 roku uczniowie klas V,VI,VII,VIII wyjechały do Teatru Maska w Rzeszowie na spektakl „Zemsta” A. Fredry w reżyserii Pawła Aignera. Spektakl trwał 90 min i pozwolił uczniom lepiej zrozumieć treść komedii. Uczniowie wrócili do domów zadowoleni.

    • Dzień Babci i Dziadka
     • Dzień Babci i Dziadka

     • Dnia 22 stycznia 2019r 0 godzinie 11.00 odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci z klas 0 – II z tej okazji pod kierunkiem swoich wychowawców przygotowali piękną uroczystość, na którą zostali zaproszeni Babcie i Dziadkowie. W pięknie udekorowanej sali dzieci z oddziału przedszkolnego,  klasy I i II przedstawiły program artystyczny. Były to wzruszające wiersze i piosenki okolicznościowe. Oprócz montażu słowno - muzycznego, szanowni goście obejrzeli także pokazy taneczne oraz krótkie scenki teatralne w wykonaniu swoich wnuczek i wnuczków. Frekwencja jak co roku dopisała. Dzieci wraz z rodzicami przygotowały również dla nich poczęstunek w postaci ciasta, kawy, herbaty oraz owoców. Następnie obdarowały swoich gości upominkami które przygotowały własnoręcznie. W przyjęciu gości pomogli rodzice, którzy przygotowali słodki poczęstunek. Uroczystość była okazja do rozmów dzieleniem się wrażeniami, a przede wszystkim wzmocnieniem więzi rodzinnych.

     •                                                                                                                                                                                                                                                                                  

    • Opłatek w szkole
     • Opłatek w szkole

     •  

      Okres przedświąteczny był bardzo emocjonujący dla wszystkich dzieci i nauczycieli w naszej szkole. W dniu 20 grudnia 2018 roku dzieci z klas IV-VI pod kierunkiem pani Wiesławy Mrozik przedstawiły Jasełka, wprowadzając wszystkich w niepowtarzalny nastrój Bożego Narodzenia. Dzień później odbyły się klasowe wigilie, na których dzieci łamały się opłatkiem składając sobie życzenia oraz spożywały tradycyjne potrawy wigilijne czyli barszcz z grzybami oraz rybę. Następnie odbył się „ Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek”, zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. I w tak radosnych nastrojach wszyscy rozeszli się do domów.  

     • Radosnych i spokojnych, pełnych ciepła i nadziei Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności, osiągnięcia sukcesów, cierpliwości i wytrwałości w realizacji planów w Nowym 2019 Roku.

      Życzy

      Dyrektor, Nauczyciele oraz Samorząd Uczniowski

      Szkoły Podstawowej w Czajkowej

       

    • Ekologia na co dzień
     • Ekologia na co dzień

     • W dniu 12 grudnia 2018 roku w naszej szkole została przeprowadzona pogadanka dla klas 0-III, przez pracowników MPGK. Dotyczyła segregacji śmieci, a także recyklingu. Na zakończenie przeprowadzono konkurs, w którym wzięło udział pięcioro dzieci. Należało posegregować śmieci do właściwych worków. Dzieci biorące udział otrzymały nagrody rzeczowe, natomiast wszyscy zostali poczęstowani cukierkami.

       

    • Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego
     • Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego

     • W dniu 6 grudnia odbył się Szkolny Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego dla klas IV-VIII. Zawody odbyły się w dwóch kategoriach dziewcząt i chłopców. Ze względu na liczbę chętnych dzieci, chłopcy rozegrali systemem „do dwóch przegranych spotkań” a dziewczęta  systemem „każdy z każdym”. Po emocjonujących meczach mistrzami turnieju a zarazem szkoły zostali:

      Kategoria chłopców:

      I miejsce – Bartłomiej Konefał klasa VIII

      II miejsce – Maciej Stec – klasa VIII

      III miejsce – Maciej Kielek – klasa VII

      Kategoria dziewcząt:

      I miejsce Weronika Leśniak – klasa VIII

      II miejsce Dominka Dudzik – klasa VIII

      III miejsce Martyna Paterak – klasa VI

      Pamiątkowe dyplomy oraz słodki prezent wręczyli organizatorzy turnieju Agata Rusin oraz Tomasz Kasprzak.

    • Spotkanie z Mikołajem
     • Spotkanie z Mikołajem

     •  6 grudnia 2018 roku dzieci z klas IV-0 odwiedził Mikołaj.  Głównym celem wizyty tak zacnego gościa była integracja uczniów przez wspólne zabawy oraz obdarowanie ich słodkimi prezentami. Dzieci przygotowały również prezenty dla Mikołaja a były to wiersze i piosenki które wykonały z wielkim zaangażowaniem. Po zabawach Mikołaj rozdał dzieciom prezenty. Na koniec wszyscy zrobili sobie wspólne zdjęcie z Mikołajem i zaprosili go za rok.

    • Zabawa andrzejkowa
     • Zabawa andrzejkowa

     • W czwartek 29 listopada 2018r Samorząd Uczniowski zorganizował andrzejki dla klas IV-VIII.  Młodzież bawiła się  przy dobrej muzyce przygotowanej przez uczniów z klasy ósmej. Wiele śmiechu i radości dostarczały przepowiednie i wróżby przygotowane przez SU. W przerwie dobrej zabawy uczniowie posilali się ciastem upieczonym przez swoich rodziców. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych. Warto o tym pamiętać.

    •           WYCIECZKA DO ZAKŁADÓW LOTNICZYCH W MIELCU
     • WYCIECZKA DO ZAKŁADÓW LOTNICZYCH W MIELCU

     • 14 listopada 2018 roku  uczniowie klasy VI, VII  i VIII  razem z wychowawcami, zwiedzili Zakład Lotniczy w Mielcu. Przewodnik oprowadzający  po zakładzie  zapoznał dzieci  z historią zakładu, który powstał  w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego - w tym roku przypada 80 rocznica powstania. Następnie uczniowie mieli okazję zobaczyć legendarne samoloty produkowane w dawnych zakładach lotniczych takie jak: PZL-37 B Łoś i myśliwca PZL 11 oraz słynnego Antka czyli An -2. Następnie  zwiedzili hale, na których powstają części do montowanych samolotów i śmigłowców oraz hale montażowe, na której młodzież mogła zobaczyć poszczególne etapy powstawania śmigłowców Black Hawk. Wycieczka była okazją również do poznania różnych zawodów  i czynności wykonywanych  w danym zawodzie. Została zorganizowana w ramach zajęć z doradztwa zawodowego przez panią Agatę Burdę - Rusin.

     • ŚLADAMI NIEPODLEGŁOŚCI

     •  

      W 100-lecie odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę uczniowie klas VI – VIII naszej szkoły wybrali się na wycieczkę w okoliczne miejsca będące żywymi pomnikami naszej historii. Na trasie wycieczki znalazły się Sulisławice, Konary, Klimontów, Ujazd i Rytwiany. W towarzystwie p. Dyrektor Elżbiety Flis, p. Małgorzaty Duszkiewicz, p. Krystyny Łaszycy,  ks. Krzysztofa Sudoła zatrzymywaliśmy się na wycieczkowym szlaku w poszczególnych miejscowościach.

      Pierwszym miejscem, które zwiedziliśmy były Sulisławice. To właśnie tutaj oglądaliśmy w zakrystii starego kościoła, obok sanktuarium Matki Bożej Sulisławskiej (nazywanego „Sandomierska Częstochową”) izbę pamięci „Jędrusiów”.  Utworzył tę konspiracyjną organizację, skupiającą m. in. harcerzy Władysław Jasiński - nauczycielem w gimnazjum w Tarnobrzegu. Kiedy w marcu 1941 organizacja została wykryta i rozbita przez Niemców, Jasiński przeniósł działalność na Sandomierszczyznę, gdzie w kwietniu 1941 powołał do życia grupę bojowo-dywersyjną. Grupa przyjęła nazwę "Jędrusie" od pseudonimu dowódcy - było to imię jego czteroletniego synka (późniejszego wybitnego inż. chemika). Grupa Jędrusiów dokonała wielu akcji, m.in. zajmując niemieckie transporty i magazyny żywności. Cały czas kontynuowała działalność wydawniczą - pismo "Odwet" zawierało wiadomości uzyskane z nasłuchu zachodnich stacji radiowych. Wykonywała także wyroki śmierci na konfidentach. W latach 1943-44 pismo "Odwet" było powielane w tajnej drukarni w podziemiach kościoła w Sulisławicach. Tam też "Jędrusie" wydali w 1944 r. książeczkę zawierającą historię oddziału - "Nie zdobi nas mundur, nie chwali nas sztab...". 

      Izba pamięci "Jędrusiów" mieści się w dwóch pomieszczeniach przylegających od północy do kościoła (w dawnej zakrystii). Na wystawę składają się liczne fotografie dokumentujące działalność tej grupy partyzanckiej, dokumenty, portrety jej przywódców i inne obrazy, rzeźby wykonane przez partyzantów, elementy ich uzbrojenia i wyposażenia oraz obszerne informacje na temat historii polskiego państwa podziemnego i przebiegu działalności oddziału "Jędrusie". Można tu także zobaczyć egzemplarz powielanego w piwnicy tego pomieszczenia czasopisma "Odwet". W podłodze widoczne jest wejście do tej piwnicy, tzw. skarbczyka (niedostepnego dla zwiedzających). Nazwa "Jędrusie" stanowiła przez pewien czas synonim żołnierzy ruchu oporu w centralnej Polsce bez względu na przynależność organizacyjną. Odnosi się do niej znana partyzancka piosenka "Jędrusiowa dola".

      Po zwiedzeniu Izby Pamięci, a wcześniej Sanktuarium, udaliśmy się na cmentarz parafialny gdzie znajduje się zbiorowa mogiła partyzantów wchodzących w skład oddziału "Jędrusie" z jego twórcą i pierwszym dowódcą, Władysławem Jasińskim (zm. 9.01.1943). Poza nim w miejscu tym spoczywają: Bolesław Czub ps. "Szary" zm. 17.03.1942, Antoni Toś ps. "Antek" zm. 9.01.1943, Marian Gorycki ps. "Polikier", "Maniek" zm. 09.01.1943, Tadeusz Czub ps. "Inżynier" zm. 22.05.1943, Zbigniew Różycki ps. "Simek" zm. 22.08.1943, Zdzisław de Ville ps. "Zdzich" zm. 23.08.1943, Bolesława Kozłowska ps. "Księżna" zm. 23.08.1943 i Mieczysław Gaj ps. "Cap" zm. 01.08.1944. Na nastawie grobowej znajduje się następujący napis: "A gdy dzieci zapomną, że mieszkały w schronach, że widziały dni straszne, ponure i krwawe, niechaj tylko to jedno pamiętają o nas, żeśmy padli za wolność, aby była prawem. Tym, którzy tu leżą i tym, którzy wieczny spoczynek znaleźli poza tym cmentarzem - 'Odweciarzom' i 'Jędrusiom' tę mogiłę wzniesiono dnia 5 maja 1959 r.". Obok znajduje się także grób żony Władysława Jasńskiego, Stefanii, zmarłej w 1983 r., która pragnęła spocząć obok męża.

                  Następnie udaliśmy się do pobliskiego Klimontowa, gdzie zwiedziliśmy podominikański kościół sw. Jacka (trwają w nim prace remontowo konserwatorskie), barokową kolegiatę sw. Józefa.

      Istnieje legenda, iż nazwa miasteczka wywodzi się od niejakiego rycerza, który nosił miano de Klimontow i to on założył osadę nazywając ją swoim nazwiskiem. W XV w. posiadłość przeszła w ręce rodu Ossolińskich. Kasztelan sandomierski Hieronim Ossoliński wsławił się, jako uczestnik podpisujący unię polsko-litewską w Lublinie w 1569 r. Był on kalwinem i sławnym przywódcą protestantów za czasów króla Zygmunta Augusta z dynastii Jagiellońskiej. Zmusił prawdopodobnie swojego syna Jana Zygmunta do kalwinizmu. Jednak po jego śmierci Jan wrócił na łono Kościoła katolickiego. W 1614 r. wypędził innowierców z Goźlic i Olbierzowic. Do początku XVII w. Klimontów należało do parafii Olbierzowice. Przez wiele stuleci była to prywatna osada leżąca nad rzeką Koprzywianką na skrzyżowaniu szlaków Sandomierz, Staszów, Opatów, Osiek. Należała m.in. do tak znanych rodów jak Ossolińscy, Sanguszkowie, Ledóchowscy i Karscy. Mieszczanie żyli głównie z uprawy ziemi oraz handlu. Ważną rolę odgrywały targi i jarmarki. Z biegiem lat Jan Zbigniew postanowił w swoim kluczu założyć miasto. Klimontów otrzymał prawa miejskie 2 stycznia 1604 r. Dzięki staraniom u króla Zygmunta III ustanowiono targi w poniedziałki i piątki oraz trzy jarmarki w roku: na św. Wojciecha, św. Bartłomieja i św. Katarzynę. Sprowadził do miasta dominikanów, fundując im klasztor oraz kościół p. w. św. Jacka. Prawdopodobnie jednak Zbigniew dokonał tylko przebudowy klasztoru. W XX w. refektarz klasztoru stał się miejscem, gdzie Bruno Jasieński wystawiał spektakle założonego przez siebie teatru amatorskiego. Od drugiej połowie XX w. klasztor był wykorzystywany, jako liceum ogólnokształcące jego imienia.

      Dnia 8 września 1929 r. gościem Klimontowa był Ignacy Mościcki z ministrami. Prezydent brał udział w poświęceniu pomnika w Beradzu, wystawionego legionistom Piłsudzkiego, poległym w okolicach Klimontowa w 1915 r.

                  Kolejnym miejsce naszej wycieczki – w drodze do Ujazdu – były Konary: niewielka miejscowość pod Klimontowem, gdzie w dniach 16.V – 23. V. 1915 roku rozegrała sie tutaj słynna bitwa pod Konarami (opisana między innymi w noweli Juliusza Kadena – Bandrowskiego „Bitwa pod Konarami”). W skąłd wojsk austro – węgierskich, walczących tutaj z oddziałami ruskimi wchodziła I Brygada Legionów Polskich pod dowództwem brygadiera Józefa Piłsudskiego, późniejszego marszałka Niepodległej Rzeczpospolitej. W wyniku tej bitwy zginęło według różnych źródeł ok. 140 żołnierzy, kilkuset odniosło rany. Walki pod Konarami zostały upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, napisem na jednej z tablic, w okresie II RP i po 1990 "KONARY 16-22 V 1915".

                  Przedostatnim etapem naszej wędrówki szlakami niepodległości był zamek w Krzyżtoporze zawdzięczający swoje istnienie Krzysztofowi Ossolińskiemu:  postanowił  on zbudować siedzibę, która zaćmiłaby wszystkie pozostałe siedziby magnackie w Polsce i nie tylko. Zamek w Ujeździe powstawał w czasie 1621 - 1644. Na bramie głównej umieszczono wówczas znacznych rozmiarów krzyż i topór oraz nieistniejącą już dziś inskrypcję: /Krzyż obrona / Krzyż podpora / Dziatki naszego Topora/. Było to credo fundatora - gorliwego katolika - wyrażające jego osobisty stosunek do wyznawanych zasad wiary. Warto wspomnieć, że pan Krzysztof był zaciekłym wrogiem reformacji, mimo że jego dziadek Hieronim był kalwinem. Za sprawą Krzysztofa arianie zostali wygnani z ziemi świętokrzyskiej, m.in. z Rakowa, Skrzelowa i Iwanisk. Do budowy zużyto: 11 tysięcy ton piaskowca kwarcytowego ( miejscowego), 300 m3 piaskowca kunowskiego, 30 tysięcy dachówek, 200 tysięcy cegieł, 500 ton wapna palonego, 5 tysięcy m3 piasku oraz marmury, alabastry i egzotyczne drewno. Dla uzyskania wodoodpornej zaprawy dodano ponoć do  wapna białka z miliona jaj kurzych. Sala jadalna w wieży miała ponoć szklany strop, przez który widać było akwarium z egzotycznymi rybkami. W podziemiach tejże wieży znajduje się do dziś źródełko dające wodę o nazwie Krzyżtopożanka mającą wyjątkowe własności smakowe a nawet lecznicze.

                  Ostatnim punktem na trasie naszej wycieczki był odnowiony kompleks klasztorny w Rytwianach: dawne miejsce pobytu kamedułów na tych ziemiach.

       

       

       

       

    • Rekord dla Niepodległej
     • Rekord dla Niepodległej

     • Dzisiaj tj. 9.11.2018r uczniowie naszej szkoły wraz z tysiącami uczniów w całej Polsce  uczcili odzyskanie przez Polskę niepodległości  uczestnicząc w akcji "Rekord dla Niepodległej" śpiewając wszystkie zwrotki hymnu Polski. Akcja ta rozpoczęła się tak jak we wszystkich szkołach o godz. 11.11. Po odśpiewaniu hymnu, dzieci śpiewały pieśni i piosenki patriotyczne.

    • PASOWANIE NA UCZNIA
     • PASOWANIE NA UCZNIA

     • Dnia 25 października 2018 r. w naszej szkole odbyło się pasowanie uczniów klasy pierwszej. Przybyłych rodziców oraz samych uczniów wyczekujących tejże podniosłej chwili, jaką jest wstąpienie w szeregi uczniowskie, słowem wstępnym powitała pani dyrektor Elżbieta Flis. Po czym głos należał już do pierwszaków. Uczniowie chwalili się swą wiedzą na temat  naszej Ojczyzny zasad kultury, wiadomości matematycznych oraz podstaw z  geografii. Po uroczystym występie nastała wreszcie ta najważniejsza chwila, pani dyrektor symbolicznym gestem nałożenia na ramię każdego ucznia   ołówek pasując na ucznia klasy I i tym samym włączając do społeczności Szkoły Podstawowej w Czajkowej. Na pamiątkę tej uroczystości dzieci otrzymały  dyplomy oraz prezenty ufundowane przez rodziców oraz panią dyrektor.  Po części artystycznej czekał na pierwszaków poczęstunek przygotowany przez rodziców.

       

       

       

    • Biegi 100 km na 100 Lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości
     • Biegi 100 km na 100 Lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości

     • Aby uczcić 100 rocznicę niepodległości Polski w naszej szkole w dniu 8 listopada 2018 r odbyły się biegi  ph. „100 kilometrów  na 100 Lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości”. Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie od klasy 0 aż do VIII oraz  nauczyciele  wraz z panią dyrektor Elżbietą Flis. Zaangażowanie uczniów było ogromne.Wszyscy zgromadzili się na boisku szkolnym o godz 11.11. Każda klasa miała do pokonania odpowiedni dystans, który zsumowany dał nam magiczną liczbę 100 kilometrów. Na zakończenie wszyscy uczestnicy dostali słodki upominek na zregenerowanie sił które stracili podczas biegu. Na pamiątkę, tego wydarzenia każda klasa  otrzymała pamiątkowy dyplom za uczestnictwo w dokonaniu tego sportowego wydarzenia. Gratulujemy wszystkim uczniom patriotycznej i sportowej postawy. 

     • Różaniec miliona dzieci

     • 18 października 2018 r uczniowie i nauczyciele SP Czajkowa przystąpili do światowej akcji modlitewnej "Różąniec miliona dzieci", by modlić sie o jedność i pokój na świecie. Kampania różańcowa swój początek miała w 2005 roku w Wenezueli i trwa do dziś. W zeszłym roku do akcji przystąpiły dzieci z 74 krajów, a w tym roku przystąpiły również dzieci polskie.

    • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
     • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

     • 28 września był Światowym Dniem Tabliczki Mnożenia. Nasza szkoła również przyłączyła się do akcji. W  tym dniu wszyscy chętni mogli przystąpić do egzaminu ze znajomości tabliczki mnożenia. W skład trzyosobowej Komisji Egzaminacyjnej wchodziły uczennice z klasy szóstej: Natalia Mazepa, Julia Jamróz i Martyna Paterak. Tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia uzyskało 17 uczniów i uczennic z klas IV – VIII. Wszystkim Ekspertom gratulujemy doskonałej znajomości tabliczki mnożenia. 

       

    • Sprzątanie świata
     • Sprzątanie świata

     • W trosce o czyste  środowisko uczniowie kl. V-VIII wraz z wychowawcami  przystąpili do Akcji Sprzątania Świata. Odpady były zbierane selektywnie i przekazane lokalnej firmie odbierającej śmieci.Celem akcji jest budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej, praktyczna edukacja na rzecz rozwoju zrównoważonego i kreowanie postaw przyjaznych środowisku.

       

    • Bezpieczni w sieci
     • Bezpieczni w sieci

     •  

      Nasza szkoła przystąpiła do konkursu „Cybernauci bądź bezpieczni w sieci”. W ramach tego projektu dzieci z klasy VIII opracowały plakaty ukazujące zagrożenia płynące z Internetu i jak właściwie i umiejętnie korzystać z niego. Następnie zostały  one rozwieszone na korytarzu szkolnym.

      Uczniowie klasy VII wykonały prezentacje multimedialne, o cyberprzemocy i zagrożeniach w sieci i jak się bronić przed nią. Uczniowie z klasy VI napisali scenki z życia codziennego pokazujące co może się stać gdy podajemy swoje hasła znajomym. Co się stanie  jak umieścimy zdjęcia innych osób bez ich zgody  albo zostawiamy komórki bez opieki. Scenki zostały przedstawione  dzieciom z klas I-IV oraz klasom V-VIII na spotkaniu na którym również zaprezentowano prezentacje o zagrożeniach w sieci oraz kreskówki o tej samej tematyce. Dla klasy IV został zorganizowany konkurs plastyczny „Zagrożenia w sieci”.  Na korytarzu szkolnym Samorząd Szkolny opracował gazetkę na temat zagrożenia w sieci oraz o cyberprzemocy i gdzie zwrócić się o pomoc gdy zajdzie taka potrzeba. Na zajęciach komputerowych oraz Informatyce zaprezentowano komiksy „Cybermisja na Marsa” raz omawiano zasady bezpieczeństwa w sieci.