• Wycieczka do Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

29 marca 2022 roku dzieci z klas 0-III wybrały się do Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Celem wycieczki było poznawanie walorów turystycznych i kulturowych regionu podkarpackiego oraz podkreślenie roli skansenów, jako elementu dziedzictwa kulturowego. Dzieci  miały  możliwość zwiedzania  dawnych chłopskich chat, budynków gospodarczych. Zobaczenia  sprzętów jakimi posługiwali się ludzie w dawnych czasach. Wielką atrakcją było spotkać wiejskie zwierzęta: gęsi, koguta czy perliczki, spacerujące po wiejskiej zagrodzie. Podczas zwiedzania dzieci zapoznały się z tradycjami wielkanocnymi w kulturze ludowej na  naszym terenie. Na koniec dzieci z klas II i III uczestniczyły w warsztatach pt. „Gdy w Kwietną Niedzielę... – tradycje wielkanocne” -gdzie  dowiedziały się  jakich składników należy użyć, by podczas gotowania jaja przybrały bajeczne kolory oraz  ozdabiały pisanki metodą skrobania. Dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w warsztatach „Malowany konik – świat drewnianych zabawek”.  Podczas zabaw i gier dzieci poznawały różnorodne zabawki drewniane. Nauczyły się dawnych wyliczanek, piosenek i rymowanek. Wycieczka była bardzo udana, przyniosła wiele wzruszeń i rozbudziła ciekawość dzieci.  Była okazją do konfrontacji tradycji z teraźniejszością - jak wyglądał kiedyś świąteczny stół i koszyk ze święconką, a jak prezentują się obecnie.

• Pierwszy Dzień Wiosny - 21 Marca

• Tegoroczne powitanie wiosny było wesołe i głośne. Dzieci z klas 0 -III naszej szkoły   jak tradycja każe wykonały kukłę złej zimy czyli Marzannę i wrzuciły ją do naszej rzeczki Babulówki aby szybko odpłynęła  do morza i nastała  wiosna. Następnie wykonywały w grupach piękne postacie pani wiosny, które ozdobiły korytarze  naszej szkoły aby wszystkim przypominać, że wiosna już nadeszła. Dzieci z klas starszych powitały wiosnę na boisku sportowym poprzez różnego rodzaju gry i zabawy. Dziewczynki dla zgłodniałych sportowców przygotowały własnoręcznie zrobione pizze, oraz sałatki owocowe. Wszyscy miło i wesoło spędzili ten dzień.

• Wyjazd na lodowisko

• Uczniowie klasy IV, V, VIII SP Czajkowa w dniu 10 marca br. wyjechali na lodowisko do Dębicy wraz z wychowawcami. Na lodowisku jeździli przez godzinę zegarową. Dla większości uczniów nie był to pierwszy wyjazd ale byli i tacy, którzy po raz pierwszy zmierzyli się z lodową taflą lodowiska. Nowicjuszom w nauce jazdy na łyżwach  pomagały zaprzyjaźnione „pingwiny”.

• Pomoc dla Ukrainy

• Szkoła Podstawowa w Czajkowej włącza się w akcję pomocy Ukrainie przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Tuszowie Narodowym. Przy wejściu do szkoły dostępne będzie pudełko, do którego można wrzucać rzeczy z poniższej listy.

Zbieramy:

• artykuły spożywcze długoterminowe np. konserwy, olej, cukier, makarony, mąka, kasza, ryż, herbata, kawa, słodycze, mleko UHT, warzywa/owoce w puszkach
            • kosmetyki i chemia- mydło, szampon, żele pod prysznic, kremy, szczoteczki i pasta do zębów, podpaski, tampony, wkładki higieniczne
            • artykuły dla dzieci- pieluchy, mokre chusteczki, kaszki błyskawiczne, art. spożywcze dedykowane dzieciom,
            • środki opatrunkowe- gazy jałowe, kompresy jałowe, opaski dziane, bandaże elastyczne, ampułki soli fizjologicznej, środki odkażające, rękawiczki jednorazowe
            • ręczniki, pościel, koce
            • latarki, powerbanki, baterie