• XII Mielecki Festiwal Nauki i Techniki

W dniu 27 maja 2022 roku młodzież z klasy ósmej naszej szkoły  brała udział w XII edycji Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki, który odbywał się  w Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu.

W tym roku głównymi celami festiwalu było m.in. promocja kształcenia zawodowego, które w coraz większym stopniu powinno odpowiadać na wyzwania Gospodarki 4.0., ale tez prezentacja innowacyjnych metod uczenia się nakierowanych na nabywanie kompetencji przyszłości.

Dzieci miały okazję zapoznania się z:

1.  Pracowniami technicznymi CKPiDN: mechatronika, robotyka, obrabiarki CNC, informa­tyka, projektowanie inżynierskie, spawanie, grafika cyfrowa
            2. Stoiskami szkół: Zespól Szkół Technicznych, Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego, Zespół Szkół Budowlanych im. Żołnierzy Armii Krajowej w Mielcu, Zespół Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. Romana Sitki

Tegoroczny festiwal był też formą uczczenia pamięci Ignacego Łukasiewicza w 200 rocznicę jego urodzin. Dzieci uczestniczyły w widowisku interaktywnym  „Od łuczywa do lasera

Końcowym punktem programu było zapoznanie się  z ofertą edukacyjną i zwiedzaniem pracowni w Zespole Szkół Technicznych

Bogata oferta festiwalu miała na celu zachęcenie młodych ludzi do nauki przede wszystkim w ścisłych, technicznych kierunkach.

• Konkurs Recytatorski pt.” Jan Paweł II w sercach dzieci ‘’

• W dzień urodzin Ojca Św. Jana Pawła  II miał miejsce w naszej szkole Konkurs Recytatorski pt.” Jan Paweł II w sercach dzieci ‘’dla klas I – III z terenu Gminy Tuszów Narodowy.

Dzieci słowami poetów sławiły postać Jana Pawła II.

Nagrody otrzymali:

Maja Łanucha, Anna Trela ze ZS Malinie

Marlena Czekaj i Zuzanna Guła ze SP Tuszów Narodowy

Filip Trela ze SP Czajkowa.

Wyróżnienia przyznano Mikołajowi Szymańskiemu i Dorocie Guła ze SP Tuszów Narodowy.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Konkurs zorganizowała Krystyna Karkosza.

• Najlepszą formą przyswajania wiedzy są doświadczenia.

• Dnia 18 maja 2022 uczniowie klas VII i VIII uczestniczyli w pokazach fizycznych na Politechnice Rzeszowskiej. Tematyką spotkania były: mechanika, elektromagnetyzm, ciśnienie i akustyka. Pokazywane były zarówno eksperymenty trudne lub niemożliwe do wykonania w warunkach szkolnych, jak również takie, które przy pomocy najprostszych środków można powtórzyć w domu. Dzięki pokazom z fizyki, które zostały zaprezentowane z użyciem specjalistycznej aparatury i z humorem, uczniowie pogłębili świadomość jej użyteczności i powiązań z życiem codziennym, a przede wszystkim z postępem i rozwojem cywilizacyjnym. Ideą pokazów jest popularyzacja fizyki i pomoc w jej nauczaniu poprzez prezentację tematycznie dobranych, interesujących, a nieraz wręcz fascynujących eksperymentów.

• Gminny Konkurs Literacki ph. „Spacer po lekturach obowiązujących do egzaminu po klasie ósmej”.

• W dniu 11 maja 2022 roku Szkoła Podstawowa w Czajkowej zorganizowała Gminny Konkurs Literacki ph. „Spacer po lekturach obowiązujących do egzaminu po klasie ósmej”.

Uczniowie mieli za zadanie w II etapie konkursu rozwiązać 12 krzyżówek, w których hasła były związane z treścią lektur do egzaminu.

Do konkursu przystąpiły trzy szkoły: SP Czajkowa, SP Borki Nizińskie, i ZS Malinie po dwoje uczniów wyłonionych w I etapie konkursu z każdej szkoły.

Rozwiązywanie krzyżówek trwało od 9:00 do 11.00. Następnie komisja w składzie: Wiesława Mrozik, Ewa Krępa i Elżbieta Cygan sprawdziła prace i obliczyła punkty.

Laureatami konkursu zostali uczniowie:

Igor Dudzik – SP Czajkowa

Wiktoria Stala – SP Czajkowa

Ameli Sowa – ZS Malinie

Anna Pietryka –  ZS Malinie

Finalistami zostali:

Katarzyna Bik – SP Borki Nizińskie

Magdalena Lubacz – SP Borki Nizińskie

Gratulujemy wszystkim finalistom i laureatom. Konkurs opracowała i przeprowadziła nauczycielka języka polskiego pani mgr Wiesława Mrozik.

• Zajęcia profilaktyczne

• Dnia 17 maja w klasie VII zawitał pan Leszek Piasecki z Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Mielcu. Spotkanie dotyczyło uzależnień w młodym wieku i o tym jak substancje np. w papierosach, narkotykach i alkoholu wpływają na nasze życie. Uczniowie z wielką ciekawością słuchali pana Leszka. Wytłumaczył jakie są skutki używania narkotyków, papierosów czy alkoholu. By urozmaicić spotkanie pan Leszek przeprowadził doświadczenie, które pokazywało jak bardzo papierosy szkodzą naszym płucom. Uczniowie dowiedzieli się jak groźne substancje zawierają papierosy. To spotkanie uczniowie powinni zapamiętać do końca życia i wyciągnąć z niego wnioski.